Tuesday, September 25, 2012

KUIDAS HOIDA VANU FOTOSID...

... oli koolituse teema, millest osa võtsin. Toimus see Lääne Maakonna Keskraamatugus ehk siis Haapsalu raamatukogus. Koolitust viis läbi noor hakkaja naisterahvas Katrin Uudeküll, keda huvitab kõik seoses sugupuu uurimise, vanade fotode ja kodukoha uurimisega. Nime järgi selgus, et tema vanaonu oli kunagine Rapla rajooni suur sporditegelane Oskar Uudeküll, kes elas Juurus.

 MEIE KOOLITAJA

Katrin ise on koostanud oma kodukülast -  Uudekülast fotoalbumi kõikide talude kohta. Saime teada, kuidas pildi paberi ja välimuse järgi aru saada, mis ajal umbes pilt tehtud on. Ja et üldse hakati fotosid tegema 1900 - ndatel aastatel. Tema soovitus oli mitte kunagi vanu pilte ära visata, ka siis mitte, kui ei ole teada, kes on fotol. Sest võib-olla kunagi keegi sinu jaoks võõras inimene tahab oma suguvõsa uurida ja otsib just sedasama fotot. Samuti pani ta südamele pildistada hooneid, mis on meie ümber või kus me elame. Sest vanade piltide seast pidid hoonete fotod eriti haruldased olema.

Siin mõned tema soovitused piltide hoidmise kohta:
  • kirjuta alati fotole taha millal tehtud, inimese täisnimi sel ajahetkel ja võib lisada hetke vanuse või sünniaasta
  • vanade fotode skanneerimisel, mida suurem punktitihedus, seda parema kvaliteediga saad suurenduse
  • kui salvestad pilte arvutisse, tee alati ka varukoopia kuhugi teise arvitsse või arvutivälisele kõvakettale
  • fotosid, mida tahad säilitada, lase ilmutada paberile
  • PILDISTAMISEL PALU PÄIKESEPRILLID EEST ÄRA VÕTTA.
Tänapäeval sageli tehakse üritustel mõtetult palju pilte. Tema soovitus oli säilitada umbes 10 pilti ja sellised, kus inimesed on peal pealaest jalatallani ja otsevaates. Samuti soovitas ta jäädvustada, säilitada endast portreefoto noorpõlves ja sellest piisab mälestuseks järeltulevatele põlvedele. 

Nii et, vaadake üle oma pildikastid ja albumid ning asugem tööle. 

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.